Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu to jedna z największych atrakcji tej miejscowości. Jest ona udostępniona do zwiedzania, a z tarasu (umieszczonego na wysokości 35.7 m) można podziwiać wspaniały widok na Bałtyk, Niechorze, Pogorzelicę, Jezioro Liwia Łuża i brzeg morski. Znaleźć ją można bez trudu kierując się na zachód od centrum miejscowości (około 0.5 km). Widać ją w pełnej okazałości z odległości kilku kilometrów.

Latarnia morska w Niechorzu.Latarnia zbudowana została w roku 1866 na 22 metrowym klifie, który zabezpieczony został betonową opaską o długości 500 metrów. Wieża latarni ma 45 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 210 stopni. Do jej budowy wykorzystano czerwoną cegłę licową. Dół latarni (do którego przylegają przybudówki) ma przekrój czworokąta, a góra ośmiokąta. Na szczycie wieży umieszczona została laterna. Początkowo źródłem światła była lampa olejowa, a obecnie jest nim lampa elektryczna. Zasięg światła wynosi 20 mil morskich (około 37 kilometrów). Przy wejściu do budynku znajduje się ponad sześćdziesięcioletni ogród.

Podczas II wojny światowej latarnia została zniszczona przez pocisk artyleryjski, który uszkodził laternę i zniszczył układ optyczny. Odbudowano ją w roku 1948 i ponownie uruchomiono w grudniu tamtego roku. Latarnia oraz przylegający do niej ogród zostały wpisane do rejestru zabytków.

Wróć

Regulamin  |  Kontakt  |  Cennik  |  Linki  |  Webmastering

valid-xhtml