Trzęsacz

Trzęsacz to mała wieś wypoczynkowa położona na wysokim klifowym brzegu morza w województwie zachodniopomorskim. Znana jest z piaszczystych plaż, abrozji morskiej, która powoduje nieustanne cofanie się lądu w tym miejscu oraz ruin zabytkowego kościoła. Miłośnicy wypoczynku znajdą tu stadninę koni oraz startowisko paralotniowe. Przez wieś przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej, według którego mierzy się czas środkowoeuropejski. Informuje o tym tablica ustawiona nad brzegiem klifu. Od roku 1896 przez Trzęsacz kursuje kolejka wąskotorowa prowadząca z Gryfic do Trzebiatowa. Okolice można poznawać poruszając się po szlakach pieszych i rowerowych.


Wieś po raz pierwszy została wzmiankowana w roku 1311. Od początku swego istnienia była majątkiem ziemskim możnych rodów pomorskich. W ciągu wieków przechodziła z rąk do rąk. Od końca XIX wieku była własnością rodu von Köller. Ostatnim jej właścicielem był Bogislav von Köller. Pamiątką po rodzie Köllerów jest XIX wieczny dwór z zabudową folwarczną oraz starym parkiem. Obecnie mieści się w nim hotel i ośrodek jeździecki.


Wnętrze kościoła w Trzęsaczu rok 1870. Ruiny kościoła to pozostałość po wzniesionym w XV wieku gotyckim kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja. W momencie budowy kościół znajdował się po środku wsi około 1800 metrów od brzegu morza. W 1750 roku odległość od morza wynosiła już tylko 58 metrów, w 1820 – 13 metrów, a w 1868 – 1 metr. Ostatnie nabożeństwo w kościele odprawiono w roku 1874 i 2 sierpnia tegoż roku świątynię zamknięto. Barokowy ołtarz i fragmenty renesansowych stalli przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim (gdzie znajdują się do dziś), część tryptyku trafiła do kościoła w Rewalu. Kościół zaczął się walić w roku 1900. Runął wtedy do morza północno-zachodni narożnik, a rok później cała ściana północna. PrRuiny kościoła w Trzęsaczu rok 1870.zez kolejne lata morze zabierało następne fragmenty kościoła. Ostatnie osunięcie miało miejsce w lutym roku 1994. Do dzisiaj stoją tylko trzy przęsła ściany południowej. Wraz z fragmentami ścian morze zabierało też kości z otaczającego kościół cmentarza i stąd pochodzi nazwa otaczających wód: „toń umarłych”. 


Powstało kilka legend związanych z zabieraniem przez morze kolejnych fragmentów kościoła i cmentarza, które tłumaczyły jak do tego doszło, że morze dotarło pod świątynię. Jedną z nich jest legenda o Zielenicy, córce króla mórz.

Wróć

Regulamin  |  Kontakt  |  Cennik  |  Linki  |  Webmastering

valid-xhtml