Skocznia Narciarska Orlinek im. Stanisława Marusarza w Karpaczu

Kamień przed wejściem na skocznię Orlinek w Karpaczu.Pierwsza skocznia, w miejscu obecnej skoczni Orlinek, wybudowana została przez Niemców w roku 1912. Była to skocznia drewniana. Pierwszy rekord ustanowiono na niej w roku 1914 i wynosił on 38.5 metra. Po II Wojnie Światowej skocznia była w bardzo złym stanie i w roku 1946 została przebudowana. Pracami kierował słynny polski olimpijczyk, Stanisław Marusarz. Pierwszy skok na nowym obiekcie oddany został 1-go stycznia 1947 roku, a wykonał go Stanisław Marusarz.


Rozbieg skoczni Orlinek w Karpaczu.

Drewniana konstrukcja skoczni zawaliła się pod wpływem  wichury pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. W roku 1979 została wybudowana kolejna  skocznia, tym razem z rozbiegiem o metalowym szkielecie. Punkt konstrukcyjny umieszczony był na 47 metrze. W roku 2000 skocznia została zm odernizowana. Przesunięto punkt konstrukcyjny na 85 metr, a skocznia uzyskała homologację FIS. Przebudowa kosztowała około 3 mln złotych. W roku 2001 odbyły się na niej Mistrzostwa Świata Juniorów, w których indywidualnie zwyciężył Veli-Matti Lindstroem, a drużynowo reprezentacja Finlandii. Rekord skoczni należy do Adama Małysza i wynosi 94.5 m. Został on ustanowioWidok na skocznię Orlinek w Karpaczu.ny w roku 2004 podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich.

 

 W zimie na skoczni odbywają się zawody narciarskie, a w lecie służy ona do uprawiania sportów ekstremalnych. Na wieży rozbiegowej skoczni (wysokość 45 metrów) wybudowano szereg atrakcji dostępnych dla turystów. Są to skoki na bungee, zjazd na linie, wahadło, ścianka wspinaczkowa, most tybetański i mosty  wiszące. Na terenie skoczni można też spróbować zorbingu.


 

Zeskok skoczni Orlinek w Karpaczu.

 


  

Wróć

Regulamin  |  Kontakt  |  Cennik  |  Linki  |  Webmastering

valid-xhtml