Mielno

Mielno to wieś położona na początku mierzei oddzielającej przybrzeżne jezioro Jamno od Bałtyku. Znajduje się ona około 12 km na północny zachód od Koszalina. Miejscowość zamieszkuje około 2300 mieszkańców. Jest to jeden z większych i bardziej znanych ośrodków wypoczynkowych naszego wybrzeża. Największą atrakcją Mielna jest piękna, strzeżona plaża (o szerokości dochodzącej do 45 metrów). Wokół niej znajdują się liczne kawiarnie, restauracje oraz smażalnie ryb. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada spacerowa, z której można podziwiać wspaniały widok na morze. Na jeziorze Jamno znajduje się przystań żeglarska, w której funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, rowerów wodnych i kajaków. Stąd też wyruszają rejsy stateczkiem wycieczkowym po jeziorze. Przystań jest własnością Klubu Morskiego „Tramp”, który może pochwalić się blisko sześćdziesięcioletnią historią. Na turystów czeka park zdrojowy oraz wiele atrakcji, które pojawiają się w sezonie. Są to uliczne zwierzyńce, jazda konna, wesołe miasteczko. W czasie wakacji odbywa się wiele imprez, które organizowane są kilka razy w tygodniu od początku lipca, do końca sierpnia. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą jeździć konno, albo na rowerach. Przez Mielno prowadzi kilka ścieżek rowerowych, którymi można dojechać do Koszalina, Mielenka, Chłopów i Sarbinowa. Do dyspozycji wczasowiczów jest także hala sportowa oraz kryte baseny.


O dawnej historii Mielna świadczą pozostałości słowiańskiego grodziska z X wieku oraz gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV wieku. Kościół został wzniesiony z cegły i kamienia polnego. W masywną wieżę, nad portalem wmurowano fragmenty kamieni młyńskich. Wewnątrz kościoła uwagę zwraca barokowa ambona z XVIII wieku z postaciami czterech ewangelistów. W centrum Mielna można spotkać zabudowę willową z XIX – XX wieku.


Wieś powstała na początku XIII wieku. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1226. Mielno (Groß Möllen) należało do kołobrzeskiej rodziny Schlieffenów. W 1333 roku sprzedali oni wieś Hermanowi von Damitz. Własnością Damitzów Mielno pozostawało do końca XVIII wieku. Od roku 1804 należało do rodziny von Schmeling, którzy władali nią do roku 1945. W połowie XIX wieku powstało kąpielisko i rozwinął się ruch letniskowy. Wybudowano wille, hotele i pensjonaty. W latach trzydziestych dwudziestego wieku, Mielno było już dużym, znanym letniskiem i kąpieliskiem morskim. Po wojnie powstały ośrodki wczasowe, a od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, w Mielnie prowadzone jest lecznictwo sanatoryjne. Leczy się tu choroby układu nerwowego, narządów ruchu, krążenia i nieżyty górnych dróg oddechowych.

Wróć

Regulamin  |  Kontakt  |  Cennik  |  Linki  |  Webmastering

valid-xhtml